NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP
Category : Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color : -
Display Type : TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Product Status : Active
Package : Box
Viewing Area : 57.60mm W x 43.20mm H
Series : -
Diagonal Screen Size : 2.8" (71.12mm)
Graphics Color : Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen : Capacitive
Mfr : Newhaven Display Intl
Dot Pixels : 320 x 240 (QVGA)
Display Mode : Transmissive
Interface : Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB)
Dot Pitch : -
Dot Size : -
Backlight : LED - White
Base Product Number : NHD-2.8
Controller Type : ST7789Vi
Description : 2.8" IPS TFT WITH CAP TOUCH
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union
Model Number : NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP
Contact Now
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB) 2.8" (71.12mm) 320 x 240 (QVGA)